Україна має розвиватись на засадах відкритого, справедливого й екологічного суспільства

Інкубатор зелених громад започаткований представниками громадянського суспільства для спільної розробки та втілення стратегічного бачення...

25 жовтня 2015

Участь у місцевих виборах - розкіш для мешканців ДонбасуСьогодні, 25.10.2015, в Україні відбуваються місцеві вибори. Більшість з вимушено переміщених осіб в цих виборах участі не приймають. Причиною тому є відсутність реєстрації у людей, що переїхали до нових домівок. За українським законодавством, голосують лише ті, хто має реєстрацію і за місцем цієї реєстрації. Адже мова йде про обрання депутатів, що формуватимуть саме місцеві політики засобами місцевого самоврядування.

Треба зазначити, що в українському суспільстві точиться дискусія - чи давати можливість переселенцям голосувати. Прихильники забезпечення виборчого права ВПО підготували законопроект №2501а-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб". Законопроектом пропонується передбачити, що внутрішньо переміщені особи мають право голосувати за адресою фактичного проживання, зазначеною у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, після подання відповідної заяви. Таку заяву необхідно подати особисто до органу ведення Реєстру виборців, який відповідає за внесення змін до електронної бази даних. 

Але законопроект так і залишився проектом, отримавши наступний висновок Головного науко-експертного управління від 15.09.2015: за результатами розгляду в першому читанні законопроект доцільно повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Щодо тих, хто не підтримує надання мешканцям окупованого Донбассу та анексованого Криму права голосу на місцевих виборах, то головні побоювання людей в тому, що нові мешканці їх громад привнесуть свої електоральні настрої, які довго демонстрували на власній маленькій батьківщині, а саме будуть голосувати за представників колишніх політичних еліт.

Трошки відвлікаючись від опису позицій сторін, скажу що цікавий прецедент продемонстровало місцеве суспільство Львова, технічно забезпечивши право голосу для понад 200 безпритульних. Попередньо для цих людей була проведена реєстрація за адресою Центру обліку та нічного перебування бездомних громадян. Людям також була надана підтримка у отриманні паспортів, пізніш були вручені запрошення на вибори. 

Всіляко підтримуючи ініціативу Львова, хочу запитати, а чим люди, що належать до групи вимушено переміщені особи, гірше? Якщо є прецедент створення механізму голосування для безхатченків, чому такий механізм не було запропоновано для іншої вразливої групи - ВПО?

Хіба виборче право в нашій країні не є загальним? Хіба люди, які і так втратили дуже багато, не мають право голосу? Хіба нехтування правами людей, які мають український паспорт та громадянство, не є новим чинником посилення напруги у суспільстві?

Для мене відповідь очевидна. Право голосу має бути забезпечено для всіх людей, що проживають у громаді, та приймають участь у її становленні. 

Автор: Наталія Датченко, власниця Луганської прописки і прихильниця єдиної країни

Джерело фотографії: http://s.newsweek.com/sites/www.newsweek.com/files/styles/headline/public/2014/05/25/ukraine-elections.jpg

Немає коментарів:

Дописати коментар