Україна має розвиватись на засадах відкритого, справедливого й екологічного суспільства

Інкубатор зелених громад започаткований представниками громадянського суспільства для спільної розробки та втілення стратегічного бачення...

21 січня 2016

У пошуках “провідної зірки” для України


Джерело: mccaininstitute.org/newsroom/blog/in-search-of-ukraines-true-north

21 листопада 2015 року Україна відзначала другу річницю Революції Гідності і 11-у річницю Помаранчевої Революції. День Гідності та Свободи мав стати днем вшанувати пам'яті героїв Небесної Сотні й інших жертв боротьби проти тиранії і гноблення. Замість цього, день був відзначений шахрайством на місцевих виборах, зіткненнями навколо блокади окупованого Росією Криму, і очікуваннями “третього Майдану”.

Російські війська і найманці продовжують окуповувати і тероризувати Крим і частини Донецької та Луганської областей. Корупція як і раніше пронизує найвищі ешелони влади України. Патріотичні воїни і представники громадянського суспільства переслідуються як злочинці, в той час як порушники прав людини продовжують користуватись безкарністю. Проблеми України не зникли, і попереду країну очікують серйозні виклики. Будучі народом, що здатний повалити свій корумпований уряд, і що двічі за десятиліття відстоював у революціях свою свободу і гідність, ми повинні нарешті розпочати будувати стратегічну основу для кращого майбутнього для України. Аби зробити це, моральний компас України терміново потребує рекалібровки.

Я можу з упевненістю сказати, не будучи надмірно цинічним, що нинішній компас середнього українського політика, який переймається виключно подвійною метою забезпечення особистого збагачення і майбутнього у владі, аби користуватись імунітетом перед законом, не показує нічого іншого, ніж напрямки на кількох олігархів (у тому числі нинішнього Президента). Цей тип компасу, що короткозоро вказує лише на напрями для отримання особистої вигоди, є реліктом минулого України, і має канути в Лету.

Насправді, лише декілька з політиків у Києві або в обласних центрах мають моральні компаси, що показують щось інше, крім  іменолігархів між полюсами корупції та безкарності. Тим не менш, це модернізована версія є дуже недовговічною в системі, яка налаштована на самозбереження і самовідтворення.

Поки політики торгують лояльністю, переважна більшість українці намагаються жити нормальним життям серед усіх потрясінь. Їх особисті компаси працюють в тій же системі координат, але вказують на менш амбітні цілі виживання і щастя, в той же час буденно показуючи на корупцію і безкарність як на природні орієнтири, які вони очікують від політиків і один від одного.

Відповідно, ця система обмежує вибір звичайних українців (особливо на Донбасі) до набору небажаних варіантів. Для забезпечення виживання в російської окупації, їм залишається або: 1) триматися максимально непомітно, здригаючись при кожному гучному звуку і стукіту в двері, або 2) покинути свої домівки і стати внутрішньо переміщеними особами або біженцями.

Незважаючи на корупцію і потрясіння, надія все ще не втрачена. Особисто я налаштований досить оптимістично щодо зростаючої кількості представників нашого громадянського суспільства і воїнів-добровольців, що володіють базовим кодом, щоб ре-позиціонувати Україну на стратегічну "провідну зірку". Коли екс-президент Янукович, слідуючи наказам Кремля, відхилив пропозицію Європейського Союзу щодо Угоди про асоціацію з Україною в листопаді 2013 року, він викликав глибоку трансформацію в мільйонах українців. Вони самовіддано відмовилися від свого нормального життя, і впродовж останніх двох років будують все більш сильне громадянське суспільство і потужну армію, аби захистити нашу свободу. Кожен з них робить свій власний унікальний внесок, керуючись міцним моральним компасом. Вони можуть вибирати нові захоплюючі напрямки, у тому числі людську гідність, верховенство закону, мир і особисті чесноти.

Я пишаюся тим, знаю, що багато з цих прекрасних особистостей. Захоплюючись їх гідними вчинками, потрібно залишаються пильними до магнетизму корупції та безкарності, який все ще має сильний вплив, як недавні скандали в межах деяких з наших відомих НУО та добровольчих батальйонів продемонструвати занадто яскраво. Також, потрібно постійно зважувати благородні цілі й застосовані засоби. Занурюючись у логіку війни, борці за права і свободи людини можуть легко дегуманізовувати супротивника, вбивати або піддавати тортурам, або виправдовувати ці прикрі дії, що тільки заводить нас всіх у порочне коло насильства і кровопролиття.

Допоки ми прославляємо свободу, гідність і права людини, давайте всі замислюватись про наші власні моральні компаси і разом шукати “провідну зірку”, аби направляти нове покоління лідерів для кращої України. У Ініціативі “Перезавантаження Донбасу” ми будуємо команду однодумців, щоб разом працювати над поверненням Донбасу до мирного життя в Україні. Ми запрошуємо вас зробити свій внесок у нашу подорож, і стежити за оновленнями на сайті Ініціативи (donbas2ua.org).

Немає коментарів:

Дописати коментар