Україна має розвиватись на засадах відкритого, справедливого й екологічного суспільства

Інкубатор зелених громад започаткований представниками громадянського суспільства для спільної розробки та втілення стратегічного бачення...

25 січня 2016

Миротворці ООН - шлях до припинення вогню і смертей мирних жителів Донбасу


Періодично з лютого 2015 року українські лідери роблять заяви про необхідність введення миротворців Організації Об'єднаних Націй (ООН) і, можливо, запрошення місії Європейського Cоюзу із забезпечення безпеки.

Введення миротворців ООН означає, що між протиборчими сторонами буде знаходиться міжнародний легко озброєний контингент в блакитних касках і символікою ООН, представники якого будуть діяти в рамках відповідного мандата, в першу чергу, щодо недопущення відновлення бойових дій і жертв серед мирного населення.

Миротворці ООН вводяться на основі консультацій з усіма сторонами, у тому числі де-факто владою на місцях, технічної оцінки і мандата Ради безпеки ООН (в основному, базуючись на Розділі 7 Статуту ООН). Миротворці найбільш ефективні для підтримки перемир'я, запобігання повторної ескалації конфліктів.

Пізніше були заяви України, що відповідні документи були передані в секретаріат ООН, а також надходили суперечливі сигнали від Росії (в основному, проти введення миротворців).

Оскільки Росія має право вето в Раді Безпеки ООН, поки вона не буде визнана стороною конфлікту, без неї не вийде отримати мандат на проведення такої операції.

ООН представлена ​​на Донбасі постійно з березня 2014 на рівні моніторингових та гуманітарних місій. Є багато міжнародних структур, що надають гуманітарну допомогу. Є спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, яка прописана в Мінських угодах. Але вона малоефективна в умовах Донбасу, оскільки вона є цивільною місією, беззбройною і обмеженої в силу цього в можливостях моніторингу відведення важких озброєнь від лінії розмежування. Будь-яка озброєна людина може зупинити рух моніторів ОБСЄ, і це дозволяє практично вільно переміщувати озброєння, тримати їх поблизу фронту, вести обстріли, звинувачувати у порушеннях перемир'я протилежну сторону.

Миротворці ООН - це зовсім інший рівень, це озброєний контингент, розгортання таких сил не в інтересах тих, хто хоче продовження війни, загибелі мирних жителів. З цієї точки зору необхідно аналізувати будь-яку подальшу риторику.

Присутність міжнародних структур в конфліктних зонах проливає світло на порушення прав людини, міжнародного гуманітарного права, нездатність або небажання де-факто влади належним чином виконувати свої зобов'язання щодо захисту мирного населення.

Слід пам'ятати, що, в першу чергу, ООН і Міжнародний Комітет Червоного Хреста, а також й інші глобальні організації, стоять на гуманітарних принципах, є незалежними і об'єктивними, та всіма засобами захищають мирне населення, а не шпигують або допомагають у досягненні військових цілей одній зі сторін. В той же час, перешкоди у здійсненні допомоги цивільному населенню є порушенням міжнародного права.

Ймовірність появи збройного контингенту миротворців ООН на Донбасі є, але на сьогодні вона дуже низька. Росія і підконтрольні їй озброєні групи в майбутньому можуть різко змінити свою позицію щодо миротворців, коли мова йтиме про те, як утримати захоплені території, а не про те, як розширити їх. Хоча, найімовірніше, буде вже пізно.

Наразі дуже багато осіб - з усіх сторін - зацікавлені в збереженні статусу кво, так як це означає збагачення за рахунок корупції на лінії розмежування, відкати в відновлювальних роботах, крадіжка допомоги і страховка від політичних ризиків (в той час як відсутність умов для нормального життя, будь-яких змін на краще можна списувати на війну, політичних супротивників звинувачувати у зраді і переслідувати).

Треба розуміти що миротворці ООН - не панацея, вони можуть бути розміщені якщо сторони конфлікту погодяться на це, і швидше за все не будуть застосовувати силу, окрім як для самооборони, тобто будуть уникати прямого залучення в конфлікт.

Якщо не запрошувати миротворців ООН, Україна можливо врешті зможе відвоювати Донецьк і Луганськ і відтіснити залишки окупаційних військ і озброєних груп до кордону. У випадку з миротворцями, Україні доведеться йти на компроміси і шукати варіанти, як повернути політичний процес на непідконтрольних територіях в своє правове поле.

Однак - це важливий крок для найголовнішого етапу в будь-якому конфлікті - збереження життів людей і переходу до врегулювання.

* * *

Основні тези були озвучені в передачі "Донбас реалії" в ефірі Радіо Свобода з Олексієм Мацукою на тему: "Чи прийдуть на Донбас миротворці ООН?" (13.01.2016)

Additional sources:

Немає коментарів:

Дописати коментар