Україна має розвиватись на засадах відкритого, справедливого й екологічного суспільства

Інкубатор зелених громад започаткований представниками громадянського суспільства для спільної розробки та втілення стратегічного бачення...

06 травня 2016

Україна та Цілі сталого розвитку - попередні досягнення й виклики сьогодення


Сьогодні перед Україною стоять найсерйозніші виклики з 1991 року. Іноземне вторгнення і окупація частини України спричинили масове внутрішнє переміщення і еміграцію, та створили критичний тиск на державні інститути, місцеві громади і навколишнє середовище.

25 вересня 2015 року 193 держави-члени Організації Об’єднаних Націй на саміті в рамках 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у м. Нью-Йорк одностайно затвердили Світові цілі сталого розвитку (далі - ЦСР) - перелік із 17 цілей сталого розвитку на 2016-2030 роки, відповідних завдань та показників для моніторингу досягнення цілей (детальніше тут).

Ми використовуємо наявні дані (жовтень 2015) про прогрес України в досягненні Цілей розвитку тисячоліття (ЦРТ), що передували ЦСР, в якості базової лінії:

Україні (населення 42,873 млн, рівень бідності 24,3%, дохід на душу населення $ 3,055, індекс людського розвитку 0,73) вдалося домогтися певного прогресу в скороченні абсолютної бідності, забезпеченні доступу до початкової та середньої освіти, поліпшенні здоров'я матерів та зниженні дитячої смертності. Проте, бідність залишається гострою проблемою. Інші проблемні області включають: якість освіти, загострення екологічних проблем, відсутність прогресу в зниженні гендерної нерівності і великий розрив у доходах між чоловіками і жінками (близько 23%), суттєве темпів поширеннязростання ВІЛ / СНІДу та  туберкульозу. Понад 40% дорослого населення (18-65) мають принаймні одне хронічне захворювання. Виключення жінок з процесу прийняття рішень на найвищому політичному рівні контрастує з відносно високою часткою участі на більш низьких рівнях. Представництво жінок в парламенті на рівні 9,4 відсотків залишається значно нижчим встановленої на національному рівні ЦРТ.

Незважаючи на те, що Україна має одні з найбагатших природних ресурсів й екосистем у Європі (понад 25 тис видів рослин і грибів та 45 тис видів тварин, багато з них - ендемічні), вона є однією з найбільш сильно забруднених країн в регіоні. Це найбільш енергоємна країна в світі і є шостим за обсягом емітентом СО2 на душу населення. Щорічно близько 80 тисяч гектарів орних земель губляться через ерозію. Охоронювані природні зони становлять лише 5,6% території (в порівнянні із середнім міжнародним показником у 10%). З 1991 року Україна пережила понад 70 катастроф, через які постраждали понад 2,7 мільйона осіб і які завдали більш ніж $ 2,5 млрд збитків. Вплив війни, яка триває, ще належить оцінити.

Гостру соціальну ізоляцію відчувають 37,7% домогосподарств, критичну ізоляцію відчувають 16,9 %. Надзвичайно високі ризики соціального відчуження (в 2,2 рази вище в порівнянні із середнім і в 2,5 рази вище в порівнянні з сім'ями, що складаються виключно з людей працездатного віку) існують для сімей з великою кількістю дітей і пенсіонерів. Майже кожна третя сім'я з дітьми є бідною (32,6 відсотка), як і кожна п'ята працююча людина (20,0 відсотка). Вища освіта є найбільш важливим фактором, що визначає соціальну інтеграцію. Критична ізоляція набагато більше поширена у сільській місцевості, особливо в порівнянні з великими містами.

Більше інформації тут: 

Немає коментарів:

Дописати коментар